Pytanie nr 1
Historia jego życia zaczęła się nietypowo. Z powodu uwięzienia jego rodziców, przyszedł na świat w więzieniu, które opuścił mając 1,5 roku.
Jak podają źródła, „Był mężczyzną przystojnym z twarzy i urody, o pociągłym licu, wysokim czole i szafirowych oczach, uprzejmym w obejściu z ludźmi, poważnym i dostojnym.
Zawsze starał się dotrzymać obietnic, zapominał urazy i wybaczał winy, zjednując sobie tym początkowych przeciwników, był sumienny i pracowity, stanowczy i konsekwentny w działaniu...”
„...miał szerokie zainteresowania artystyczne, sam chętnie zajmował się snycerstwem, pracował przy tokarce, malował obrazy, wykonywał naczynia liturgiczne i różne dewocjonalia,
konstruował zegary, modelował, odlewał i rył wyroby złotnicze. Przyczynił się znacznie do rozbudowy Warszawy.
Był bratem niezwykłej kobiety w historii Polski. Zamiłowana przyrodniczka, hodowała zioła i sporządzała z nich lekarstwa. Sama ułożyła zielnik roślin leczniczych - jeden z pierwszych w Polsce.
Został surowo oceniony przez historię. Umierając zostawił państwo osłabione „nie umiejący czy też nie mogący rozwiązać żadnego ze swych najistotniejszych problemów wewnętrznych i zagranicznych. To właśnie w ciągu owych długich 45 lat na wszystkich niemal odcinkach życia społecznego i państwowego dokonywał się z wolna, lecz wyraźnie, regres. Były w tym czasie wygrane bitwy i przegrane wojny, wygrane wojny i zaprzepaszczone szanse polityczne okresu pokoju. Były także klęski. Było politycznie bezproduktywne trwonienie środków materialnych i sił moralnych społeczeństwa w działaniach sprzecznych z dalekosiężną racją stanu. Nie zdołał, a w ostatnich latach wręcz nie zdążył tego uczynić. Dlatego też nie pływał nigdy po morzach statek nazwany jego imieniem. Nie był patronem pułku kawalerii, ani drużyny harcerskiej. Na próżno szukać by w wielu polskich miastach jego ulicy, placu czy alei. Na jego sarkofagu w podziemiach katedry wawelskiej żadna ręka nie składa kwiatów.
A jednak są patronami w naszym mieście z uwagi na to co zrobili dla tego miasta.
Jeśli wiesz kto to, wyślij odpowiedź wraz z nr. pytania na:sekretarz@swarzedz.pl
O zwycięstwie będzie decydować czas zgłoszenia poprawnej odpowiedzi.
Nagrody będzie można odebrać następnego dnia w sekretariacie Urzędu p. 206.
Lista zwycięzców zostanie ogłoszona na stronie internetowej Urzędu.