Czy wiesz kto to... ?

Pytanie nr 2
„Był mały, jako ludzie ciałem drobni i przygarbiony nie wiekiem, lecz pracą... Głowę chylił w długie loki, z oczu mu gorał żar – taki jak w prorokach - tak pisał o patronie jednej z ulic Swarzędza Stanisław Wyspiański, w młodości jego uczeń w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Urodził się w Krakowie jako dziewiąte dziecko nauczyciela, który przybył do Polski w pierwszej połowie XIX wieku. Matkę stracił, gdy miał zaledwie siedem lat. Największy wpływ na ukształtowanie sie osobowości przyszłego artysty miał jego najstarszy brat - Franciszek – historyk, docent nauk pomocniczych historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Niezależnie od nauki szkolnej rozpoczął zbieranie swoistej „artystycznej dokumentacji” z różnego rodzaju ilustrowanych wydawnictw, z dawnych sztychów i ilustracji drzeworytniczych, które znajdował w starodrukach, przerysowywał portrety sławnych osób, ubiory, szczegóły uzbrojenia – którą nazywał „skarbczykiem”. W „skarbczyku” znajdują się pomysły, notatki i materiały, które nie tylko stanowiły dokumentację artystyczną, ale były jednocześnie punktem wyjścia koncepcji wielkich cykli historycznych płócien.

Pierwsze lata pracy nie przyniosły sukcesów. Studiował w Monachium, gdzie miał możliwość studiowania dzieł Dürera i portrety van Dycka, duże wrażenie wywarła na nim „Walka Amazonek” Rubensa.

W Krakowie kończy i wydaje własnym nakładem „Ubiory w Polsce” - pierwsze ilustrowane kompendium kostiumologii, doprowadzone aż do czasów Stanisława Augusta. Jego twórczość staje się uwieńczoną powodzeniem próbą oddziaływania na społeczeństwo polskie. Wiele płócien ma charakter swego rodzaju politycznej publicystyki, malowane są często pod wpływem bieżących wypadków politycznych i mają sens podwójny – obok przedstawiania konkretnego wydarzenia historycznego, zawierają treść aktualną. „...Fakt, że do niektórych kompozycji pisał komentarze lub powierzał ich napisanie Marianowi Gorzkowskiemu stanowi przyznanie się do tego, że same środki malarskie przestały artyście wystarczać, że trzeba było wesprzeć się słowem – odwołać się do pozawizualnej sfery doznań, tą droga wpłynąć dodatkowo na intelekt i uczucie widza.


Jeśli wiesz kto to, wyślij odpowiedź wraz z nr. pytania na:sekretarz@swarzedz.pl

O zwycięstwie będzie decydować czas zgłoszenia poprawnej odpowiedzi. Nagrody będzie można odebrać następnego dnia w sekretariacie Urzędu p. 206.
Lista zwycięzców zostanie ogłoszona na stronie internetowej Urzędu.